درمان بیماری های شایع زنان توسط دکتر راحله سلطانی

درمان بیماری های شایع زنان توسط دکتر راحله سلطانی

درمان بیماری های شایع زنان توسط دکتر راحله سلطانی

درمان بیماری های شایع زنان توسط دکتر راحله سلطانی:

دستگاه تناسلی بانوان همواره مستعد برخی از بیماری ها می باشد. بیماری های بانوان باید به موقع و با روش های مناسب درمان شود. دکتر راحله سلطانی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی می باشد. شما می توانید با مراجعه به مطب دکتر سلطانی از تجربه و تخصص وی برای درمان بیماری ها استفاده کنید.

در ادامه این مطلب قصد داریم درباره بیماری هایی که دکتر راحله سلطانی به درمان آن ها مشغول است بپردازیم.

 

سرطان رحم:

سرطان رحم از قسمت بالایی رحم یعنی بدنه رحم ایجاد می شود. از این رو کارسینوم جسمی نامیده می شود. برخلاف بسیاری از انواع دیگر سرطان، سرطان رحم معمولاً از لایه ماهیچه ای ایجاد نمی شود، بلکه از غشای مخاطی که داخل رحم را پوشانده است (آندومتر) ایجاد می شود. 

 

پوشش داخلی رحم تا زمان یائسگی به طور منظم بازسازی می شود. هر ماه، لایه های بالایی با خونریزی قاعدگی ریخته و خارج می شوند. تغییرات در غشای مخاطی در دوران یائسگی رخ می دهد. تحت شرایط خاص، سلول های فردی از طریق اصلاح ژنتیکی (جهش) به سلول های سرطانی تبدیل می شوند سرطان آندومتر ایجاد می شود.

 

امید به زندگی با سرطان دهانه رحم چقدر است؟

پیش آگهی سرطان رحم به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر وضعیت عمومی سلامتی، مرحله کارسینوم جسمی در زمان تشخیص بر شانس بهبودی و امید به زندگی تأثیر دارد.

 

اگر سرطان رحم زود تشخیص داده شود و درمان بلافاصله شروع شود، پیش آگهی خوب است. از طرف دیگر، اگر تومور رحم قبلاً تومور های ثانویه (متاستاز) ایجاد کرده باشد دشوارتر می شود. بنابراین، مهم است که هر زنی با علائم احتمالی سرطان رحم (خونریزی خارج از دوره قاعدگی یا بعد از یائسگی) فوراً با پزشک مشورت کند و علت آن را پیدا کند.

 

چسبندگی داخل رحمی:

چسبندگی داخل رحمی (سینکیا، سندرم آشرمن) اصطلاحی برای چسبندگی های داخل رحمی است که به دلیل آسیب داخل رحمی باعث ناباروری می شود. چسبندگی های داخل رحم باعث اختلال در غشای داخلی رحم می شود و مانع از نشستن جنین در رحم می شود. شایع ترین علل شامل روش های قبلی جراحی داخل رحمی است که شایع ترین سقط های قبلی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، عفونت ‌ها و روش ‌های داخل رحمی می‌توانند باعث ایجاد این بیماری شوند و لقاح را دشوار کنند.

 

تشخیص سندرم آشرمن را می توان با سونوگرافی لگن، لایه دهانه رحم به نام HSG، SIS یا هیستروسکوپی انجام داد. چسبندگی می تواند قسمت کوچکی از رحم و همچنین کل رحم را تحت تاثیر قرار دهد. کل رحم می تواند به هم بچسبد و کاملا بسته شود.

 

درمان با هیستروسکوپی است. ابتدا چسبندگی ها با ورود دوربین به داخل رحم تشخیص داده می شود و چسبندگی ها باز می شوند تا جایی که داخل رحم طبیعی است. اگر چسبندگی شدید باشد، این روش ممکن است امکان پذیر نباشد و احتمال عوارضی مانند سوراخ شدن رحم را افزایش دهد. چسبندگی های مکرر ممکن است پس از هیستروسکوپی رخ دهد. برای جلوگیری از این امر مواردی مانند دستگاه داخل رحمی (کویل)، بالون بعد از عمل جراحی به داخل رحم روی کنسول چندان موثر نیستند. امروزه معمولاً از ژل مخصوص استفاده می شود که البته هزینه آن کمی بیشتر است.

 

موفقیت در درمان به میزان آسیب وارد شده به رحم بستگی دارد. هیستروسکوپی معمولاً در صورتی مناسب است که قسمت کوچکی از رحم را بپوشاند و چسبندگی جزئی وجود داشته باشد. با این حال، درمان استروژن پس از هیستروسکوپی در موارد آسیب شدید انجام می شود. این درمان ممکن است ماه ها طول بکشد و گاهی اوقات نتیجه ای حاصل نمی شود. 

 

نظرات

هیچ موردی یافت نشد

نظر خود را بنویسید

شما می توانید دیدگاه خود را در این بخش با ما در میان بگذارید.

تماس و مشاوره رایگان : 09124431423
footer footer
دکتر راحله سلطانی

دکتر راحله سلطانی

دکتر راحله آقایی سلطانی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی ساکن تهران است. او در تاریخ 26 شهریور ماه 1353 به دنیا آمد. دکتر سلطانی در سال 1379در رشته پزشکی عمومی فارغ التحصیل و سپس در سال 1383 از دانشگاه تهران در رشته جراحی زنان و زایمان فارغ التحصیل شد.

ارتباط با ما